Kahve, Kafein Ve Kalp-Damar Sağlığı

Kahve, Kafein Ve Kalp-Damar Sağlığı

Yaygın inanışın aksine, bilimsel kanıtlar düzenli kahve içicilerinin kalp krizi, kalp rahatsızlığı ve inme riskinde azalma olduğunu göstermektedir.

Günde 3-5 bardak kahve içmek, kardiyovasküler hastalık (KVH) mortalite riskini% 21'e kadar azaltabilir. 

Birçok çalışma, orta dereceli kafein tüketimini, kardiyovasküler ve tüm nedenlere bağlı mortalite riskini düşürmekle ilişkilendirmektedir. Kafein tıkanmış arterleri önlemeye de yardımcı olabilir - kalp rahatsızlığı için bilinen bir risk faktörüdür. 

Yakın bir zamanda, 2016 yılındaki bir raporda , kafeinli kahvedeki kalp yetmezliğine veya kalp ritm bozukluğuna neden olabilecek düzensiz kalp ritmi yarattığı yönündeki yaygın yanlış kanıtı yalanlamıştır.

Bu kanıt ışığında , tıp camiasının bir çok üyesi, doğal kafein kaynaklarını sınırlamak için önceki önerileri yeniden düşünüyor . Çalışmayı yöneten California San Francisco'daki bir kardiyolog Dr. Gregory Marcus, "Gerekli olarak çikolata, kahve ve çay gibi gerçekten kalp-damar yararları olan öğelerin tüketimini cesaret kırıcı kılıyoruz" diyor. en son ABD Diyet Rehberinde kahvenin olumlu şekilde dahil edilmesi. 

Kahve'nin kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Japonya'daki küçük bir araştırmada, bir fincan kahvedeki kafeinin, küçük damarlarınızın daha iyi çalışmasına yardımcı olabileceğini ve bunun kalpteki yükü hafifletebileceğini düşündürdü. 

Bununla birlikte, bilim insanlarının çoğu, gözlemlenen kardiyovasküler perklerden tek başına kafeinin sorumlu olma ihtimalinin düşük olduğuna inanıyor.