Kahve Nasıl Saklanır

Kahve Nasıl Saklanır

En iyi kahve fincanı için kaliteli çekirdek ile başlayın ve tazeliğini ve lezzetini en üst düzeye çıkarmak için onları doğru şekilde saklayın.

Çekirdekleri hava geçirmez ve serin tutun

Kahvenizin en büyük düşmanları hava, nem, ısı ve ışıktır.

Çekirdeklerin taze kavrulmuş lezzetini mümkün olduğunca uzun süre muhafaza etmek için oda sıcaklığında,hava geçirmez bir kapta saklayın. Kahve çekirdekleri güzel olabilir, ancak temizlemekten kaçının  teneke kutular içinde saklayın.

Kahvenizi karanlık ve serin bir yerde saklayın. Fırının yakınında bulunan bir kabin genellikle çok sıcaktır ve bu nedenle öğleden sonra güneşin yoğun olduğu mutfak tezgahındaki bir yer.

Kahve perakende ambalajı genelde uzun vadeli depolama için ideal değildir. Mümkünse, saklama kutularına hava geçirmez bir paketle yapın.

Doğru miktarı satın al

Kahve, kavurmadan hemen sonra tazeliğini kaybetmeye başlar. Birden iki haftaya yetecek kadar taze kavrulmuş kahvenin daha küçük gruplarını daha sık almaya çalışın.

Havaya maruz kalma, çekirdek için kötüdür. Fasulyeleri erişilebilir ve / veya çekici bir kapta tutmayı tercih ederseniz, kahve kaynağını birkaç küçük porsiyona bölmek iyi bir fikir olabilir, daha büyük, kullanılmayan kısmı hava geçirmez bir kapta bırakın.

Bu oksijene artan maruz kalma nedeniyle önceden öğütülmüş kahve satın alırken özellikle önemlidir. Tüm çekirdek alırsanız, ihtiyacınız olan miktarı kahve yapmadan hemen önce öğütebilirsiniz.

Çekirdeği dondurmak mı?

Tazelik kaliteli bir fincan kahve içindir. Uzmanlar, kavrulduktan sonra, özellikle de orijinal ambalaj contası kırıldığında, kahvenin mümkün olduğunca çabuk tüketilmesi gerektiğini kabul ediyorlar.

Kahve'nin dondurulup soğutulmamasına ilişkin farklı görüşler olsa da, ana husus, kahvenin higroskopik olması nedeniyle kahve nemi - ve kokuları ve zevkleri - emilimini absorbe etmektedir (tüm kahve meraklıları için bonus kelime kelimesi dışarıda).

Çoğu ev saklama kabında hâlâ az miktarda oksijen bulunur, bu nedenle dondurucuda uzun süre depolanan yiyecekler dondurucuya zarar verebilir. Bu nedenle, kahveyi soğutmak veya dondurma yaparsanız, gerçekten hava geçirmez bir kap kullandığınızdan emin olun.

Kahvenizi dondurmaya karar verirseniz, bir defada bir haftadan fazla sürede ihtiyacınız olan miktarı hızla çıkarın ve geriye kalan kısmı dondurulmuş kahvede yoğunlaşma oluşmadan önce dondurucuya geri koyun.