Kahve Ve Kanser

Kahve Ve Kanser

Kahve'nin kanser riskini düşürmek için mümkün olan bir bağlantı, konuyla ilgili 1.000'den fazla çalışmayla kapsamlı bilimsel araştırmanın konusu.

Kahve, bir zamanlar kusurlu araştırma yöntemleri (örneğin sigara içme gibi zorlayıcı faktörler için muhasebe yapılmaması) nedeniyle sağlıksız bir yardım olarak ünlendi.

O zamandan beri, daha geniş ve daha iyi tasarlanmış çalışmalar bunun tersini gösteriyor: Kahve tüketimi bazı kanser riskini azaltabilir. (Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü son zamanlarda Kansere Karşı Mücadele Gıdaları listesine kahve ekledi.) Aslında - kahve ve sağlık söz konusu olduğunda, kahve satanların daha uzun yaşaması gerekiyor .

Kanser kompleks bir hastalıktır. Kahve etkilerini tam olarak anlamak için daha fazla araştırma yapmak gerekirken, bazı bilim insanları kahve bulunan antioksidanların iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini düşünüyorlar.

Araştırma

*Üç ayrı meta-analizden elde edilen bulgular, kahve tüketiminin artmasının karaciğer kanseri riskini azaltabileceğini gösteriyor.

*Günde 4 fincan fazla kafeinli kahve içen kişiler , American Cancer Society tarafından 2012'de yayınlanan bir araştırmaya göre, ara sıra alkol tüketen veya hiç içmeyen kişiler olarak oral / farengeal kanserden ölecek gibi görünüyordu.

*Yeni bir araştırmaya göre, günde en az üç fincan kahveli kahve, bazal hücre karsinomasına karşı koruyucu görünmektedir.

*Araştırmalar , kafeinli kahve ve çay tüketilmesinin yetişkin beyin tümörleri (glioma) riskini azaltabileceğini, ancak daha fazla araştırmanın yapılması gerektiğini ileri sürüyor .

*2015 yılına ait bir meta-analiz , kahve tüketiminin, özellikle Avrupa popülasyonları arasında, prostat kanseri riski ile ilişkili olabileceği sonucuna varıldı.

*Mevcut araştırmaların büyük çoğunluğu, kahve tüketiminin, endometrium kanseri riski ile bağlantılı olduğunu ve bazı veriler farklılık gösterdiğini ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu ileri sürmektedir. Bir büyük kohort araştırmasında kahve içenler arasında endometriyal kanser riski% 25 azalırken, sigara içenlere kıyasla% 25'lik bir azalma ve ağır kahve içenlerinde% 30'un üzerinde risk azalması bulundu.

*Bir kohort araştırmalarının bir meta-analizi , kahve tüketiminin pankreas kanseri riskini azaltabileceği sonucuna vardı

*Epidemiyolojik çalışmalar arasında, kahve tüketimi ve mesane kanseri (BC) riski arasındaki ilişkinin tartışmalı sonuçları rapor edilmiştir.